Od ponedeljka 31. oktobra počinje dobro poznata Nedelja štednje koja će trajati sve do 7. novembra. U ovom periodu građani ne mogu da se nadaju većim kamatama, kao što je to bio običaj prethodnih godina, jer će se većina banaka pridržavati sugestija guvernera Narodne banke Srbije (NBS).U skladu sa preporukom guvernera kamate će se kretati oko 5 posto na štednju koja se oroči na period od 12 meseci, a bankari smatraju da je ovo prvi korak u uspostavljanju balansa između kamatnih stopa na kredite i depozite...
Od ponedeljka 31. oktobra počinje dobro poznata Nedelja štednje koja će trajati sve do 7. novembra.
U ovom periodu građani ne mogu da se nadaju većim kamatama, kao što je to bio običaj prethodnih godina, jer će se većina banaka pridržavati sugestija guvernera Narodne banke Srbije (NBS). U skladu sa preporukom guvernera kamate će se kretati oko 5 posto na štednju koja se oroči na period od 12 meseci, a bankari smatraju da je ovo prvi korak u uspostavljanju balansa između kamatnih stopa na kredite i depozite.
Borba za klijente
Ipak, kako bi pridobili klijente, banke će u nedelji štednje ponuditi posebne povoljnosti za oročena sredstva.
Prema rečima Tatjane Milićević, PR Experta Sosijete ženeral banke, tokom Nedelje štednje ova banka će akcenat staviti na “štednju za svakog”, odnosno na to da svim građanima, bez obzira na njihove mogućnosti, pruži priliku da štede. U ovom periodu, banka će dodatno stimulisati klijente, pa će kod oročenja na 12 meseci odobravati kamatu od 5,5 posto, bez obzira na visinu depozita. Ova banka nastavlja da podržava i proces dinarizacije i, u skladu sa tim, kamata na dinarsku štednju iznosiće 15 posto. Takođe, nisu zanemareni ni građani koji borave u zemljama izvan euro zone, pa će i njima biti ponuđenje stimulativne kamate za oročavanje sredstava u drugim valutama (dolar, švajcarski franak...).
U Alpha banci ističu da kamatna stopa nije jedini niti obavezno najvažniji kriterijum prilikom odabira banke i štednog proizvoda. Zato je Alpha banka odlučila da štedišama omogući kompletnu ponudu - štedni proizvod koji objedinjuje sve najbitnije karakteristike oročene štednje: aktivnu kamatnu stopu, mogućnost podizanja depozita do čak 50 posto bez prekida oročenja, mogućnost štednje u evrima i dinarima, kao i mogućnost isplate kamate po isteku perioda, ili pak mesečno.
Podrška procesu dinarizacije
S obzirom da će doći do smanjenja kamatnih stopa na depozite građana u odnosu na prethodnu godinu, to automatski znači da treba da usledi i pad kamatnih stopa na kredite u realnom sektoru, odnosno privredi. Težnja banaka u Srbiji je da građani u što većoj meri štede u dinarima. Za sada, građani su više opredeljeni na štednju u evrima, ali nivo štednje u dinarima je svakako u porastu. Opportunity banka svojim štednim proizvodima nastoji da pozove klijente da u većoj meri štede u dinarima, a rast poverenja u domaću valutu svakako će rezultirati i masovnijom štednjom u dinarima.
Slobodan Đošić, direktor regionalnog centra AIK banke u Kragujevcu, ističe da dinarska štednja smanjuje valutni rizik u bankarskom sektoru, ali to ne može bitno da utiče na poslovanje bankarskog sektora, jer su trenutno plasmani u srpskom bankarskom sektoru 66 posto sa valutnim znakom, a pojačana dinarska štednja je vezana za devizni kurs.
Međutim, iz Agrobanke ističu da je pojačana aktivnost na prikupljanju dinarske štednje i podrška procesu dinarizacije kroz stimulativne kamatne stope dugotrajan i veoma težak posao. Na njemu se mora istrajati, jer doprinosi većoj stabilnosti ne samo bankarskog sektora, već i privrede u celini.